Volkswagen Golf second-hand: ce generație alegi și ce verifici la motor și DSG

Volkswagen Golf second-hand: ce generație alegi și ce verifici la motor și DSG

Golf VI și Golf VII pot avea motoare TSI cu distribuții diferite, iar DSG-ul cere atenție la proba de drum. Iată cum alegi generația și ce verifici la exemplarul găsit.

Un Volkswagen Golf second-hand nu se alege doar după anul din anunț. Golf VI cu motor TSI și Golf VII cu motor TSI pot cere verificări diferite la distribuție, iar o cutie DSG schimbă lista de lucruri de urmărit la proba de drum. Diferența dintre o alegere potrivită și una costisitoare stă adesea în combinația exactă dintre generație, motor și transmisie.

Golf V acoperă perioada 2003–2008, Golf VI perioada 2008–2012, iar Golf VII perioada 2012–2019. Golf VIII a fost prezentat în octombrie 2019 și actualizat în 2024. În anunțurile cu Volkswagen Golf, aceleași denumiri de motor pot apărea pe mașini cu vârste și soluții tehnice diferite. De aceea, generația e un punct de plecare, nu un verdict despre exemplarul din fața ta.

Golf V și VI cer atenție la vârstă; Golf VII schimbă alegerea pe benzină

Golf V este opțiunea pentru cine acceptă o mașină mai veche în schimbul unui cost de achiziție posibil mai mic. În gama sa, 1.9 TDI dezvoltă 105 CP și 250 Nm, iar 2.0 TDI are 140 CP și 320 Nm. Diferența se simte mai ales când mașina este încărcată sau folosită frecvent în afara orașului, dar motorul mai puternic nu compensează automat lipsa dovezilor de întreținere. La un exemplar din această generație, lucrările deja făcute cântăresc mai mult decât promisiunea că un anumit diesel ar fi indestructibil.

Golf VI mută discuția spre motorizări precum 1.6 TDI de 105 CP și 250 Nm sau 1.4 TSI de 122 CP și 200 Nm. Dieselul are sens pentru drumuri lungi regulate; pentru utilizare predominant urbană, benzina poate fi mai potrivită. Există însă o verificare specifică pentru TSI-urile de 1,2 l și 1,4 l din această generație: ADAC recomandă atenție la zgomotele de lanț, atât la pornire, cât și în timpul probei. O pornire cu motorul rece spune aici mai mult decât una făcută după ce vânzătorul a încălzit deja mașina.

Golf VII este alegerea mai echilibrată pentru cine vrea să evite vârsta unui Golf V fără să treacă la costul unei generații mai noi. Distincția tehnică utilă este la benzină: Volkswagen precizează că motoarele 1.2 TSI și 1.4 TSI din familia EA211 folosesc curea dințată, nu lanț. Prin urmare, avertismentul privind lanțul unui Golf VI TSI nu trebuie transferat automat asupra unui Golf VII doar fiindcă pe ambele scrie TSI.

În gama Golf VII, 1.5 TSI Evo ACT are 150 CP și 250 Nm, iar 2.0 TDI are 150 CP și 340 Nm. Puterea identică nu înseamnă aceeași alegere: benzina se potrivește mai bine unui rulaj variat, cu mult oraș, în timp ce dieselul devine mai interesant dacă deplasările lungi sunt regula. Pentru cine prioritizează locul pentru bagaje, un Golf Variant merită căutat separat de hatchback; caroseria schimbă utilitatea mașinii fără să fie nevoie să schimbi familia de model.

Golf VIII aduce motoare noi, dar Volkswagen Golf second-hand se judecă după exemplarul concret

La prezentarea Golf VIII, Volkswagen indica 150 CP și 250 Nm pentru 1.5 eTSI, respectiv 150 CP și 360 Nm pentru 2.0 TDI. Pentru Golf Life 1.5 eTSI DSG de 150 CP, importatorul indică un consum mixt de 5,2–5,51 l/100 km. Cifra este utilă ca reper pentru versiunea respectivă, nu ca promisiune pentru orice Golf automat din anunțuri. Golf VIII prezentat în 2019 măsura 4.284 mm în lungime și avea un portbagaj de 380 l, astfel că trecerea la generația nouă nu înlocuiește nevoia unei caroserii mai practice.

Golf VIII a adus mai multă interacțiune prin ecrane și software. În decembrie 2021, Volkswagen a anunțat o campanie voluntară de actualizare a sistemului infotainment pentru exemplarele deja livrate. La o mașină rulată, contează dacă actualizările aplicabile au fost efectuate și dacă sistemul funcționează normal: un ecran care reacționează greu sau o comandă care nu răspunde trebuie lămurite înainte de cumpărare, nu tratate drept particularități inevitabile ale modelului.

Prețul afișat pentru un Golf nou în România pornea de la 25.478 EUR, cu TVA inclus, la 16 octombrie 2026. Nu există însă un preț unic oficial pentru un Golf second-hand în România: suma cerută depinde de generație, motorizare, dotări și starea exemplarului. Prețul unei mașini noi oferă doar context. Dacă bugetul se apropie de acesta, SEAT Leon pornește de la 22.927 EUR cu TVA inclus și este prezentat cu motorizări între 115–150 CP. Pentru cine urmărește mai ales consumul în oraș, Toyota Corolla Hatchback Hybrid are o versiune de 140 CP cu un consum mixt WLTP indicat de 4,3 l/100 km. Sunt repere pentru alternative noi, nu comparații directe între consumul real al unor mașini rulate.

Un Golf VII bine întreținut poate fi, astfel, o alegere mai logică decât un Golf VIII cu istoric neclar, chiar dacă acesta din urmă arată mai modern în fotografii. Iar dacă motivul principal pentru cumpărarea unui Golf este spațiul, comparația cu o Škoda Octavia second-hand are mai mult rost decât trecerea automată la o generație Golf mai recentă.

La vizionare, distribuția, DSG-ul și actele spun lucruri diferite

La Golf VI TSI, ascultarea motorului la prima pornire urmărește în special zgomotele asociate lanțului. La Golf VII cu 1.2 TSI sau 1.4 TSI EA211, întrebarea se mută către documentele lucrărilor făcute la distribuția pe curea. Acestea sunt verificări diferite; formularea „distribuție schimbată” dintr-un anunț nu arată singură ce piese s-au înlocuit și când. Factura lucrării este mai utilă decât o afirmație verbală, fiindcă poate identifica intervenția pentru motorul respectiv.

Dacă mașina are DSG, identificarea transmisiei este la fel de relevantă ca alegerea motorului. ADAC identifică DQ200, cutia cu 7 trepte și ambreiaj uscat, drept o variantă care a avut probleme. Asta nu înseamnă că fiecare exemplar este defect, dar face utilă o probă care include plecări line de pe loc, manevre la viteză mică și schimbări succesive de treaptă. Smuciturile, ezitările sau vibrațiile repetate cer o verificare tehnică înainte ca prețul să pară avantajos. Pentru o comparație a costurilor și utilizării, există și analiza despre cutia automată sau manuală la o mașină rulată.

La diesel, o verificare separată privește campania pentru emisii EA189. Volkswagen România pune la dispoziție o interogare după VIN-ul din 17 caractere pentru a afla dacă automobilul este vizat. Nu presupune că toate Golfurile diesel intră în aceeași campanie și nici că denumirea TDI confirmă efectuarea unei intervenții. Rezultatul pentru seria mașinii este informația relevantă.

RAR Auto-Pass costă 42 lei și poate include citiri ale odometrului, reparații și campanii de rechemare înregistrate în bazele RAR. Limita sa contează mai ales la un Golf adus din străinătate: documentul nu oferă încă, în mod general, istoricul kilometrajului dinaintea aducerii vehiculului în România. Fără VIN și documentele fiecărei mașini nu se pot stabili istoricul real al kilometrilor, întreținerii, accidentelor sau rechemărilor efectuate. Auto-Pass este o piesă din dosar, nu un certificat că tot trecutul mașinii este cunoscut.

Vârsta schimbă și cheltuielile administrative. Autoturismele de cel puțin 12 ani fac ITP anual, iar cele mai noi, la 2 ani; pentru cele înmatriculate pentru prima dată în România ca noi, prima inspecție este la 3 ani. Pentru un Golf utilizat importat care urmează să fie înmatriculat în România, RAR cere cartea de identitate a vehiculului, dovada ITP și certificatul de autenticitate. Un preț atractiv pentru un Golf mai vechi trebuie privit împreună cu starea tehnică și cu pașii necesari pentru a-l pune legal în circulație.

Abia după ce motorul, transmisia și actele au fost lămurite are sens comparația fină dintre două exemplare. Starea vizibilă a caroseriei și interiorului poate orienta vizionarea, dar nu înlocuiește verificările legate de distribuție, DSG sau seria de șasiu. Pentru alte indicii concrete la fața locului, verificarea unei mașini second-hand la vizionare completează lista specifică Golfului.

Pentru un cumpărător care vrea un Golf de folosit zilnic fără să plătească neapărat pentru cea mai nouă generație, Golf VII este punctul de pornire cel mai convingător. Alegerea finală rămâne însă între exemplare, nu între siglele de pe hayon: un Golf VI documentat poate valora mai mult pentru proprietarul său decât un Golf VIII cu întrebări rămase fără răspuns.